Čo je to DevOps ?

DevOps je termín

Ktorý sa stále častejšie objavuje v podnikovom prostredí informačných technológií. Napriek tomu v súčasnosti chýba štandardizovaná alebo jednotná definícia, ktorá by presne vymedzila význam DevOps. Existuje však niekoľko rôznych pohľadov, ktoré nám umožňujú lepšie pochopiť túto koncepciu.

Jedným z týchto pohľadov je definícia z knihy „The DevOps Handbook“, ktorá sa približuje zhode medzi akademikmi a odborníkmi v praxi. Podľa nej je DevOps výsledkom aplikácie osvedčených princípov z oblasti fyzickej výroby a riadenia na oblasť informačných technológií. Tento prístup vychádza z Lean manažmentu, Teórie obmedzenia, Výrobného systému Toyota, inžinierstva odolnosti, vzdelávacích organizácií, bezpečnosti, ľudských faktorov a ďalších. DevOps tiež čerpá z hodnôt vysoko dôveryhodného riadenia, vedenia zamestnancov a manažmentu organizačných zmien. Výsledkom je spoľahlivosť, stabilita a svetová úroveň bezpečnosti za stále nižšie náklady a úsilie. DevOps zabezpečuje rýchly tok a spoľahlivosť v oblasti produktového manažmentu, vývoja, zabezpečenia kvality, IT operácií a informačnej bezpečnosti.

V skratke možno DevOps charakterizovať aj ako medziodborovú komunitu, ktorá sa zaoberá vytváraním, vývojom a riadením rozsiahlych systémov, ktoré sa rýchlo menia. Inak povedané, DevOps predstavuje praktické aktivity operačných a vývojových inžinierov, ktorí spolupracujú na celom životnom cykle služby, od návrhu cez vývoj až po podporu výroby.

Kľúčovým spojením v názve DevOps sú dve oblasti – Software Development (vývoj) a IT Operations (prevádzka). Cieľom tohto spojenia je odstrániť prekážky medzi týmito dvomi oblasťami, aby sa dosiahla rýchlejšia dodávka softvéru s väčšou stabilitou a odolnosťou.

V zásade je DevOps prístup, ktorý zabezpečuje, že softvér je správne funkčný a rýchlo dostupný na trhu. Vývojári a prevádzkoví manažéri využívajú rôzne nástroje a procesy na spoluprácu a zjednodušenie svojej práce.

Celkovo povedané, DevOps zlepšuje efektivitu ľudí, ktorí tvoria softvér, a podporuje ich lepšiu spoluprácu, čo vedie k rýchlejšiemu vývoju a vyššej kvalite softvéru.

Andrej Rábek

Autor

„DevOps? neviem o čom hovoríš. Môžem vytvoriť vašu infraštruktúru v AWS, zautomatizovať ju pomocou Terraformu, ktorý beží v pipeline GitLabu, vytvoriť Helm diagramy pre vaše aplikácie, nasadiť to v spolupráci s Helmfile samozrejme opäť z pipelines, a mnoho ďalšieho.“

Check other articles

Pozrite si ďalšie články

AWS grafika s textom PoC a mužom v obleku

Ako začať s AI na AWS: Praktický PoC pre vašu firmu

Vstúpte do sveta umelej inteligencie bez veľkých rizík a nákladov! V tomto článku sa dozviete, ako môže aj malá či stredná firma úspešne otestovať AI riešenia pomocou Proof of Concept (PoC) na platforme Amazon Web Services (AWS). Vysvetlíme, prečo je PoC ideálnym štartom pre overenie AI prínosu, aké výhody ponúka AWS (napr. Amazon Bedrock či SageMaker), ako predísť častým chybám a ako plynulo prejsť z PoC do produkcie. Objavte možnosti, ako zefektívniť vaše procesy, znížiť náklady a zvýšiť konkurencieschopnosť s využitím najnovších AI technológií na AWS.

Viac »